Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

DokumentyKojení v ČRNovinky

Report Kojení v ČR

Kojení, s mnoha známými zdravotními  přínosy pro děti a jejich matky, je klíčovou strategií ke zlepšení veřejného zdraví. Světová zdravotnické organizace, MZČR a Komise kojení doporučují, aby děti byly výlučně kojeny po dobu prvních 6 měsíců a spolu s doplňkovou stravou 2 roky i déle podle potřeb matky a dítěte. Tento report má poskytnout souhrn údajů o kojení ve všech regionech ČR.

Zdraví 2020 WHO stanovilo cíle,  aby v roce 2020 bylo v 6 měsících výlučně kojeno 50% dětí. Těchto cílů zatím ČR nedosahuje.

 

Co říkají čísla?

Počty kojených dětí v posledních letech se v ČR nemění, klesá však počet výlučně kojených dětí při propuštění z porodnice. Z dětí narozených v roce 2015   95,1% zahájilo kojení, v 6 měsících je však kojeno 36,9%, výlučně 13,6%, ve 12 měsících  15% dětí.. Nicméně nízká míra kojení u dětí, kteří jsou ve věku 6 a 12 měsíců naznačuje, že mnoho matek nepokračujte v kojení podle doporučení. Navzdory dobré iniciaci kojení se délka kojení prodlužuje pomalu.  Vysoká iniciace kojení ukazuje, že české maminky chtějí kojit. Mnoho maminek však nepokračuje v kojení podle doporučení, což může z části svědčit i o nedostatečné podpoře, kterou potřebují dostat od zdravotníků, rodinných příslušníků, poskytovatelů zdravotní péče.

Např. USA v roce 2013 z 81,3% zahájených kojení byla více jak polovina (51,8%)  kojeno ve věku 6 měsíců a téměř třetina (30,7%) 12 měsíců. Je to díky vládní podpoře kojení, kterou vyhlásilo CDC (2011) v boji proti obezitě a rakovině prsu.  Více jak polovina státu v USA splnilo cíle Healthy People (HP), aby 81,9% dětí bylo někdy kojeno. Navzdory dobré iniciaci kojení Většina státu USA však nesplňuje stanovené cíle, co se týká délky kojení.

Délka kojení nesplňuje cíle  HP2020, aby v 6 měsících bylo kojeno 60,6% dětí.

Časné období po porodu je kritický čas pro iniciaci a délku kojení. Baby friendly hospital initiative (BFHI)  -10 kroků k úspěšnému kojení je péče založená na medicínských důkazem a je mírou kvality  poskytované péče v porodnici. Mezi porodnicemi i regiony  existují velké rozdíly se týká počtu kojených dětí. Nejvíce kojených dětí při propuštění z porodnice má  Praha, Zlínský region  a Vysočina.

 

Jak si v kojení stojíme v rámci Evropy?

Evropský region má jeden z nejnižších průměrných  podílů  výlučné kojených dětí v 6 měsících na světě, výlučně kojených je  jen 13%, celkem kojených 36%. Jsou ale velké rozdíly mezi zeměmi. ČR nepatří mezi země s nejnižšími počty kojených dětí, ale nesplňuje cíle WHO, aby v roce 2020 bylo v 6 měsících výlučně kojeno 50% dětí.

 

Proto generální ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakab vyzvala k podpoře s doporučením:

  • výlučné kojení 6 měsíců a pokračován v kojení s postupně zaváděným příkrmem 2 roky i déle,
  • podporovat BFHI- 10 kroků k úspěšnému kojení v porodnicích
  • přijat a právně ošetřit Kodex marketingu náhrad MM.

 

Skandinávské země díky kultuře kojení, která je ve společnosti velká a kojení je tradicí, jsou počty kojených  dětí vyšší. Je to také díky velké  podpoře vlády, která kojení podporuje. Všechny porodnice jsou BFHI (Baby Friendly Hospital Initiative) 10 kroků k úspěšnému kojení, dokonce 93% jednotek intenzivní péče pro nedonošené děti jsou také BFHI- přítomnost otce, který spolu s maminkou klokánkují nedonošené miminko je samozřejmostí, klade se důraz na rodinnou péči – co nejčasnější zapojení rodičů do péče o dítě.

Kojení je jedním z nejvíce účinných preventivních opatření, které matka může přijmout k ochraně zdravé svého dítěte a sebe. Kojení podporuje veřejné zdraví.

 

Příklady kojení v Evropě

Po roce kojené děti:

  • ČR        15%
  • Norsko  35%
  • Anglie  0,5%

 

Anglie

81% kojení zahájí, v 6 měsících kojeno 34%

od roku  2008 finanční podpora kojení od Vlády

 

Norsko 

99% zahájí kojení v 6  měs. kojeno 71%

kojení podporováno finančně vládou  do roku 1999, v roce 2005 National resource  center for breastfeeding

 

ČR

Zahájí 95,1% zahájí kojení ,  v 6 měs.  kojeno 36,9% (2015)

Podpora kojení – Národní laktační centrum/Laktační liga

systematická finanční podpora chybí