Kojení.cz

Kojení je právem dítěte i matky. Vážíme si každé maminky.

Novinky

Spánek kojenců a batolat

Inovativní programy spánku kojenců a batolat pracují s biologií dítěte, nikoli proti němu. Originální  iniciativa na podporu fyziologických spánkových vzorů je založena na skutečných důkazech přístupu  k environmentálním a senzorickým potřebám dítěte, založených na nejnovějších neurovědách, tak zásadních pro zdravý spánek dítěte. Tyto nové iniciativy chrání citové pouto s dítětem a bezpečné připoutání, chrání také kojení. Vysvětlují regulátory spánku, jako jsou cirkadiánní rytmy a povzbuzují rodiče, aby reagovali na podněty dětí na jídlo a spánek. Miminka nespí podle toho,  jak se traduje, tedy podle očekávání. Rodiče a jich nejbližší jsou pak z toho frustrovaní a myslí si, že jejich dítě má nějaký problém. Problém ale většinou není v dítěti, nýbrž v našich očekáváních.

Mnoho spánkových programů je založeno na tréninkových spánkových programech, které nerespektují potřeby dítěte a požadují oddálení reakce na dítě, i když pláče a ignorují biologické podněty. Důkazy na vysoké úrovni ukazují, že tyto spánkové tréninkové programy nesnižují frekvenci nočního bdění. 

 

Nový program pomáhá čerstvým rodičům porozumět spánkovým vzorcům jejich dětí a také rodičům, jak mohou spát lépe

Průkopníkem a provozovatelem stránek o spánku je Dr. MC Kenna, který pracuje vede Behavioral sleep laboratory a jehož cílem  https://cosleeping.nd.edu/why-this-website/ je poskytnout vědecky podložené informace, vědecké články ke stažení a také zpřístupnit vzdělávací prezentace v PowerPointu a televizní vystoupení o mé práci o společném spaní a kojení. 

Další odbornice na dětský spánek je prof. Helen Ball z Durham University ve Spojeném království, antropoložka, která vede spánkovou laboratoř. Jejich program si klade za cíl posílit rodiče, aby lépe porozuměli spánku jejich kojenců a jejich reakcím na něj, a optimalizovat zdravou funkci biologických regulátorů spánku kojenců za účelem ochrany proti nadměrnému nočnímu probuzení (sciencedirect.com).

Studie interpretujcící zkušenosti rodičů s intervencí spánku byly zachyceny pomocí přístupu smíšených metod zahrnujících (a) skupinové diskuse o problémech spánku mezi rodiči a pracovníky kliniky, (b) diskuse s rodiči, kteří se dobrovolně přihlásili k osobní zpětné vazbě, a c) online průzkum navržený s ohledem na informace získané z písmen a a b.  

Výsledky: Šedesát čtyři klientů kliniky plně (45) nebo částečně (19) poskytlo odpovědi na otázky z průzkumu. Respondenty byly především matky, průměrného věku 34 let, s postgraduální kvalifikací a vysokým rodinným příjmem. Jejich novorozenci byli převážně kojeni a během prvního roku života chodili na kliniku kvůli potížím s krmením a / nebo spánkem. 

Závěr: Program Possums Infant Sleep byl pro rodiče přijatelný a vysoce ceněný. Příjemci uváděli snížení stresu, menší obavy z vnímaných problémů se spánkem (časté noční probouzení, krátký spánek přes den, opožděný nástup spánku) a lepší kvalitu života.

Zdroj: www.sciencedirect.com

 

Spánkové vzorce a noční probouzení

Dlouhodobá studie vývoje spánkových vzorců se zabývala otázkou kontinuity a změn nočního probouzení v průběhu prvního roku. Matky 118 zdravých kojenců, které se zúčastnily studie, vyplnily dotazník ohledně spánku ve 3., 6., 9. a 12. měsících.  Studie prokázala, že pravidelné noční probuzení bylo běžnou charakteristikou během prvního roku:

 

Věk dítěte

% dětí se probouzí v noci

3 měsíce

46 %

6 měsíců

39 %

9 měsíců

58 %

12 měsíců

55 %

 

Počet probuzení za noc byl ovlivněn věkem. Po poklesu počtu probouzení z 3 na 6 měsíců byl zaznamenán nárůst nočního probouzení ve věku 9 měsíců. Ačkoli tato metodika neumožňuje objektivní ověření změn ve stavech spánku a bdění, ani není vhodná pro kauzální vysvětlení, je přesto důležité toto zjištění. Nárůst nočního probuzení na konci prvního roku se časově shoduje s významnými socio-emočními pokroky, které charakterizují tuto vývojovou fázi.

(Child Care Health Dev 1991 září-říjen; 17 (5): 295-302.)

 

Noční kojení a duševní zdraví matek

 Nočního krmení ke kojení patří. Studie v časopise Sleep (Dorheim et al., 2009), do které bylo zahrnuto 2830 žen, 7 týdnů po porodu zjistila, že u matek, které výlučně nekojily, se více narušil spánek a tím i stouplo riziko deprese. A to je další dobrý důvod, aby výlučně kojily své děti.

 

Cirkadiánní rytmy mateřského mléka

Mateřské mléko prochází během laktace biochemickými změnami, změnou vizuální konzistence vodnatého předního mléka po krémovitější zadní mléko. Mateřské mléko má také schopnost zajišťovat s věkem se měnící výživové potřeby kojence. Obsah tuků a bílkovin se v průběhu času mění synchronně s cirkadiánními rytmy matek, což dává kojeným dětem náskok v neurologickém vývoji a spánkových vzorcích.

Cirkadiánní rytmus lze přirovnat k vnitřním hodinám těla, které ovlivňují spánkové a stravovací vzorce po dobu 24 hodin. Kojené děti spí v průměru o 45 minut déle v noci a trpí kolikami méně, než děti krmeny umělou výživou. Zajímavá jsou zjištění zahrnující několik látek, které se liší podle cirkadiánních rytmů matky, včetně některých aminokyselin, melatoninu, stopových prvků, a dokonce i několika nukleotidů-stavebních kamenů v mnoha důležitých biologických procesech. V noci vrcholí tryptofan, předchůdce melatoninu. 

I když tyto indikátory cirkadiánního rytmu aminokyselin nejsou přítomny během kolostrální fáze (s výjimkou tryptofanu), zdá se, že pomáhají informovat neurologický vývoj novorozence během přechodných a zralých období mléka.

Studie se zaměřily také na metabolit melatoninu extrahovaný z moče v plenkách kojených kojenců. Metabolit melatoninu nejenže vykazoval jasné cirkadiánní rytmy u kojených dětí, ale jeho rytmus byl také spojen s hladinami tryptofanu u matek. Grafy jsou nápadné ve své synchronicitě. Důležité prekurzory melatoninu se řídí cirkadiánními rytmy v mateřském mléce, ale samotný hormon je také přítomen a zvyšuje se během období tmy. To je důležité zejména během prvních několika týdnů života, kdy si děti ještě samy nevytvářejí melatonin. Vzhledem k tomu, že hormon má hypnotický účinek, uvolňuje gastrointestinální svaly, může být melatonin v mateřském mléce hlavním faktorem v časném neurologickém vývoji cyklů spánku / bdění a také ve sníženém výskytu koliky.

Jsou i další látky v mateřském mléce, které se řídí cirkadiánními rytmy. Například železo vrcholí v poledne, vrchol vitaminu E kolem je kolem 18:00 a hořčík a zinek jsou nejvyšší ráno. Sodík a draslík také sledují předvídatelné variace mateřského mléka během dne. Vědci teprve začínají objevovat mnoho nových důsledků kolísání den/noc v mateřském mléce.

 

Jedinečnost mateřského mléka

Jedinečnost mateřského mléka individuálně přizpůsobeného normálnímu neurologickému a biologickému vývoji. Umělá výživa neobsahuje melatonin a další důležité chrononutritivní složky a žádná dosud nedosáhla ve složení cirkadiánních rytmů.

I odstříkané mateřské mléko shromážděné denní dobou může pomoci zachovat cenné spojení mezi složkami mateřského mléka a spánkem kojenců, i když matka musí být pryč.

Nové pokyny pro společné spaní